Programul Festivalului

08:00 Sf. Liturghie și parastas pentru domnitorul Dimitrie Cantemir

Invitați:

Locație: Mănăstirea Sfinții Trei Ierarhi

 


 

11:00 Deschidere oficială și prezentare de carte

Locație: Sala „Iustin Moisescu” - Complexul Mitropolitan

 


 

16:00 – Slujba Vecerniei

Răspunsuri la strană:

Corul „Chivotul” al Catedralei Mitropolitane din Iași

Prof. univ. dr. Alexander Lingas (Marea Britanie)

Locație: Catedrala Mitropolitană din Iași

 


 

18:00-20:00 Dezbatere publică

Cântărețul bisericesc în actualitate

Invitați:

 

  • Pr. dr. Dragoș Bahrim (Iași, România)
  • Lect. univ. dr. Adrian Sîrbu (Iași, România)
  • Conf. univ. dr. Costin Moisil (București, România)
  • PS Ierotei Petrović (Serbia, online)

Moderator: pr. lect. univ. dr. Ionuț-Gabriel Nastasă

Locație: Sala „Iustin Moisescu” - Complexul Mitropolitan

 

09:00 - Sfânta Liturghie

Răspunsuri la strană:

Corul „Chivotul” al Catedralei Mitropolitane din Iași

Dimitrios Galanis (Grecia)

Locație: Catedrala Mitropolitană din Iași

 


 

10:00-13:00 Masă rotundă „Dimitrie Cantemir - Teoretician și compozitor de muzică răsăriteană cultă”

Invitați:

  • Kyriakos Kalaitzidis (Grecia)
  • Constantin Răileanu (București, România)
  • Walter Zev Feldman (SUA, online)

Moderator: prof. univ. dr. Nicolae Gheorghiță (București, România)

Locație: Sala „Iustin Moisescu” - Complexul Mitropolitan

 


16:00 – Slujba Vecerniei

Răspunsuri la strană:

Corul „Chivotul” al Catedralei Mitropolitane din Iași

Marilyn Accaoui Leignel (Liban)

Locație: Catedrala Mitropolitană din Iași

 


20:00 Concert de muzică tradițională. Dimitrie Cantemir în sonorități moderne

Invitați:

  • Mihai Toma (București, România)
  • Grupul mixt „The Ones” (Iași, România)

Locație: Grădina Publică Palas / Atrium Palas Mall

 


 

09:00 - Sfânta Liturghie

Răspunsuri la strană:

Corul „Chivotul” al Catedralei Mitropolitane din Iași

Marilyn Accaoui Leignel (Liban)

Locație: Catedrala mitropolitană din Iași

 


 

10:00-13:00 Atelier de muzică psaltică - Stilul calofonic de la tehnică la interpretare

Invitat:

Dimitrios Galanis (Grecia)

Locație: Sala „Iustin Moisescu”

 


 

20:00 Slujba Privegherii în cinstea Acoperământului Maicii Domnului

Privegherea va fi alcătuită din Vecernia Mare cu Litie, urmată de Utrenie și Sf. Liturghie.

Invitați:

Locație: Catedrala Mitropolitană

09:00 - Sfânta Liturghie

Răspunsuri la strană:

Corul „Chivotul” al Catedralei Mitropolitane din Iași

Constantin Lupu (România)

Locație: Paraclisul „Eclesia” - Ansamblul Mitropolitan 

 


 

10:00-13:00 Atelier despre imnografie – Imnografia, sau despre Dumnezeu prin poezie

  • Parte istorică 

Invitați:

Conf. univ. dr. Maria Alexandru (Grecia)

Diac. Cornel Coman (București, România)

Richard Barett (SUA, online)

Theodhor Peci (Albania, online)

 

  • Parte practică 

Invitat:

Lect. univ. dr. Adrian Sîrbu (Iași România)

Locație: Sala „Iustin Moisescu” - Complexul Mitropolitan

 


16:00 – Slujba Vecerniei

Răspunsuri la strană:

Corul „Chivotul” al Catedralei Mitropolitane din Iași

Prof. dr. Georgios Konstantinou (Grecia)

Locație: Catedrala Mitropolitană din Iași

 


 

20:00 Concert de muzică bizantină psaltică și instrumentală – Toată suflarea să laude pe Domnul!

Invitați:

Locație: Casa de Cultură a Studenților din Iași

09:30 Sfânta Liturghie

Invitați:

Locație: Catedrala Mitropolitană din Iași

 


 

16:00 – Slujba Vecerniei

Răspunsuri la strană:

Corul „Chivotul” al Catedralei Mitropolitane din Iași

Constantin Lupu (România)

Locație: Catedrala Mitropolitană din Iași

 


 

20:00 Concert de închidere

Invitați:

Locație: Catedrala Mitropolitană din Iași

Newsletter

Înscrieți-vă la newsletter-ul Festivalului pentru ultimele noutăți!

The subscriber's email address.