Programul Festivalului

29 Septembrie 2021


19:00 - Dezbatere publică - Monahism și psalmodie

 

Invitați:

PS Nichifor Botoșăneanul

Prof. univ. dr. Nicolae Gheorghiță

Moderator: Răzvan Bucuroiu

Locație: Sala „Henri Coandă” a Palatului Culturii

Joi - 30 septembrie


08:00 Sfânta Liturghie

Răspunsuri la strană: Corul „Sf. Iosif Naniescu” al Facultății de Teologie „Dumitru Stăniloae” din Iași

Locație: Catedrala Veche (Complexul mitropolitan Bd. Ștefan cel Mare și Sfânt, nr. 16, Iași)


10:00 - Festivitatea de deschidere a Festivalului

Locație: Sala „Iustin Moisescu” - Complexul Mitropolitan


13:00 - 16:00 Atelier de muzică bizantină

„Tehnica dirijorală a corului psaltic prin prisma tradiției orale și scrise”

Invitat: prof. dr. Georgios Konstantinou (Grecia)

Locație: Sala „Iustin Moisescu” - Complexul Mitropolitan


19:00 - Concertul de deschidere a Festivalului

Interpretează: 

Ansamblul „Cappella Romana” (SUA)

Corul „Sfântul Romanos” din Beirut (Liban)

Ribale Wehbe (Liban)

Drd. Ammar Awad (Siria)

Corul Mănăstirii Nera (România)

Anamaria Maranda - Solistă câștigătoare a Concursului Solistic Online de Muzică Psaltică - Categoria A

Locație: Sala Teatrului Național „Vasile Alecsandri”, Iași

 

Vineri - 1 octombrie


10:00 - 13:00 Atelier de muzică bizantină

„Tehnica dirijorală a corului psaltic prin prisma tradiției orale și scrise”

Invitat: prof. dr. Georgios Konstantinou (Grecia)

Locație: Sala „Iustin Moisescu” - Complexul Mitropolitan


16:00 - 18:00 Atelier de muzică bizantină

„Tehnica dirijorală a corului psaltic prin prisma tradiției orale și scrise”

Invitat: prof. dr. Georgios Konstantinou (Grecia)

Locație: Sala „Iustin Moisescu” - Complexul Mitropolitan


20:00 -Slujba Privegherii

Răspunsuri la strană

Corul Mănăstirii Sihăstria (România)

Grupul Psaltic „Chivotul” (România)

Locație: Biserica „Sfântul Sava cel Sfințit”

Sâmbătă - 2 octombrie


10:00 - 13:00 Atelier de muzică bizantină

„Tehnica dirijorală a corului psaltic prin prisma tradiției orale și scrise”

Invitat: prof. dr. Georgios Konstantinou (Grecia)

Locație: Sala „Iustin Moisescu” - Complexul Mitropolitan


13:00-14:00 Concert demonstrativ al cursanților

Locație: Sala „Iustin Moisescu” - Complexul Mitropolitan


19:00 - Concert de muzică tradițională din Liban, Cipru și România

Invitați:

Corul bisericesc „Sfântul Roman Melodul” al Mitropoliei de Limasol (Cipru)

Ribale Wehbe (Liban)

Ansamblul „Floralia” (România)

Locație: Atrium - Palas Mall

Duminică - 3 octombrie


09:30 Sfânta Liturghie

Răspunsuri la strană:

Corul Academic „Byzantion” (România)

Grupul Psaltic „Chivotul” (România)

Locație: Catedrala Mitropolitană


19:00 -  Concertul de închidere a Festivalului

Invitați:

Corul Sf. Dimitrie - Schitul Lacu (Sfântul Munte Athos)

Corul Bizantin „Tropos” (Grecia)

Corul Academic „Byzantion” (România)

Corul Seminarului Teologic Ortodox „Sf Vasile cel Mare" Iași

Matei-Teodor Doroșincă - Solist câștigător al Concursului Solistic Online de Muzică Psaltică (Categoria B)

Locație: Sala Teatrului Național „Vasile Alecsandri”, Iași

Newsletter

Înscrieți-vă la newsletter-ul Festivalului pentru ultimele noutăți!

The subscriber's email address.